Jakie zioła pomagają przy nadciśnieniu?

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nikogo nie powinno dziwić, że schorzenie to doczekało się swojego „święta”. W samej Polsce podwyższone ciśnienie stwierdzono u 10 mln Polaków, a w wielu przypadkach prowadzi ono do poważnych konsekwencji w układzie naczyniowym. Czasami konieczne jest przyjmowanie tabletek na nadciśnienie, zastosowanie specjalnej diety, stały nadzór lekarza i wspomaganie się naturalnymi preparatami. Jakie zioła powinno brać się pod uwagę przy nadciśnieniu?

Które z ziół obniżają ciśnienie?

Niektórzy Polacy nie mają zaufania do produktów promowanych na rynku farmaceutycznym. W takim wypadku mogą wspierać się ziołowymi mieszankami. Oto lista ziół normujących poziom ciśnienia krwi:

  • rumianek i melisa – spożywane głównie w celu wyciszenia organizmu, które jest bardzo istotne w leczeniu nadciśnienia;
  • skrzyp polny – wykazuje działanie moczopędne, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne;
  • głóg i dzika róża – działają wzmacniająco na serce;
  • ostryż długi – obniża cholesterol;
  • lipa – regeneruje ściany tętnic i żył, stabilizuje przyspieszone bicie serca;
  • jemioła – redukuje nadmiar sodu w organizmie, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia.

Jak spożywać zioła, aby skutecznie obniżyć ciśnienie?

Sposobów jest oczywiście kilka. Można przyrządzać napary i wypijać je kilka razy dziennie. Paczki wypełnione suszem kupić można w każdym sklepie zielarskim, a przygotowanie wywaru nie jest skomplikowane. W aptekach dostępne są tabletki na nadciśnienie zawierające w swoim składzie komponenty z ziół. Sprzedawane są bez recepty, każdy farmaceuta powinien doradzić w kwestii wyboru odpowiedniego produktu. Napojami, które powinno się włączyć do swojej codziennej diety, są herbatki ziołowe i soki produkowane na bazie roślin leczniczych.

Przykładowy przepis z głogiem w roli głównej

Jeśli chodzi o głóg, w leczeniu nadciśnienia stosuje się jego owoce lub rozdrobione kwiaty. Wybraną mieszankę zalewa się wrzątkiem, a wypija po odcedzeniu i przestudzeniu. Owoce głogu trzyma się pod przykryciem około 15 minut, kwiaty potrzebują zaledwie 3 minut.