Leki na alergię bez recepty – skuteczne rozwiazanie problemu

Leki na alergię bez recepty to skuteczne specyfiki, pomocne w walce z uciążliwymi objawami alergii. Na różnego rodzaju reakcje alergiczne uskarża się coraz więcej ludzii, w Europie jest to podobny co czwarty jej mieszkaniec. Przemysł farmaceutyczny oferuje coraz nowocześniejsze produkty, które ułatwiają alegikom codzienne funkcjonowanie. Jak działają leki na alergię? Co decyduje o ich skuteczności? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny lek?

Leki na alergię bez recepty – z jakimi objawawi sobie radzą?

Leki na alergię bez recepty niwelują lub przynajmniej łagodzą przykre objawy alergii, takie jak: katar sienny (zapalenie błony śluzowej nosa), czy zapalenie spojówek. Przynosza również ulgę przy skórnych objawach alergicznych, na przykład  wysypce i swędzeniu. Wymienione objawy są bardzo częste, ponieważ wywoływane są przez alergeny, powszechnie występujące w środowisku – nie sposób więc uniknąć ich  uciążliwego działania. Są to głównie pyłki traw, krzewów, drzew, kurz, sierść zwierząt, grzyby i roztocza.

tabletki na alergie

Leki na alergię bez recepty – co zapewnia ich skuteczność?

Spośród leków na alergię dużą popularnością cieszą się produkty antyhistaminowe. Apteki oferują mnóstwo specyfików tego rodzaju,.co wcale nie ułatwia wyboru. Jak więc zdecydować, który produkt jest wlaściwy? I czym się kierować przy wyborze? Odpowiedź jest prosta: sięgając po  tabletki na alergię bez recepty, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład i szukać w nim substancji o udowodnionej skuteczności w walce z alergiami. Są to między innymi:

  • cetryzyna – hamuje działanie histaminy, wywołującej objawy alergii.
  • loradryna –  zwalcza katar sienny i przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną.
  • kromaglikan sodowy –  skuteczny przy alergii na sierść zwierzat.
  • alantoina –  ma działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażniona skórę.

Czy dzieci moga przyjmować leki na alergię bez recepty?

Alergia występuje niezależnie od wieku, a z jej uciążliwymi objawami zmagają się także dzieci. Na rynku dostępne są farmaceutyki przeznaczone dla najmłodszych pacjentów. Jednak  przed ozpoczęciem podawania dziecku leku na alergię bez recepty zawsze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Tylko lekarz może jednoznacznie stwierdzić, czy niepokojące objawy mają związek z alergią, czy są skutkiem innej choroby. W tym celu pediatra zaleci wykonanie testów skórnych lub badań serologicznych, które pozwolą postawić trafną diagnozę. Lekarz pomoże również wybrać lek, który będzie skuteczny i bezpieczny dla małego pacjenta.