Liofilizatory – co to za urządzenia?

Liofilizacja, czyli inaczej suszenie sublimacyjne, to proces stosowany w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, biotechnologicznym i w innych dziedzinach, gdzie istotne jest usunięcie wody z materiałów biologicznych lub chemicznych. Liofilizatory to urządzenia wykorzystywane do tego procesu. Polega on na zamrożeniu materiału, a następnie na stopniowym usuwaniu z niego wody, w warunkach niskiego ciśnienia. Prowadzi to do sublimacji lodu, a efektem jest sucha i trwałą forma materiału, który można długo przechowywać.

Zastosowanie liofilizatorów

Liofilizatory to urządzenia, które wykorzystuje się do przechowywania i utrwalania produktów spożywczych, takich jak kawa, zupa, owoce i warzywa liofilizowane. Przy ich pomocy możliwy jest również bezpieczny transport i przechowywanie leków, szczególnie tych, które są stabilne w postaci liofilizowanej, ale w innych formach mogą ulegać degradacji. Liofilizatorów używa się w laboratoriach, do przygotowania próbek biologicznych, takich jak komórki, tkanki, białka, do długotrwałego przechowywania lub analizy. Liofilizatory używane są także do produkcji kawioru, zwłaszcza rybiego. Liofilizacja pozwala zachować doskonały smak i jakość jajeczek.   

liofilizator

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Liofilizacja jest wprawdzie procesem czasochłonnym i kosztownym, ale oferuje wiele korzyści, takich jak dłuższa trwałość produktów, zachowanie smaku i właściwości sensorycznych oraz możliwość przechowywania i transportu w warunkach niskiej wilgotności i temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku substancji wrażliwych na wilgoć i temperaturę.