Leki na alergię bez recepty to skuteczne specyfiki, pomocne w walce z uciążliwymi objawami alergii. Na różnego rodzaju reakcje alergiczne uskarża się coraz więcej ludzii, w Europie jest to podobny co czwarty jej mieszkaniec. Przemysł farmaceutyczny oferuje coraz nowocześniejsze produkty, które ułatwiają alegikom codzienne funkcjonowanie. Jak działają leki na alergię? Co decyduje o ich skuteczności? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny lek?
Leki na alergię bez recepty – z jakimi objawawi sobie radzą?
Leki na alergię bez recepty niwelują lub przynajmniej łagodzą przykre objawy alergii, takie jak: katar sienny (zapalenie błony śluzowej nosa), czy zapalenie spojówek. Przynosza również ulgę przy skórnych objawach alergicznych, na przykład wysypce i swędzeniu. Wymienione objawy są bardzo częste, ponieważ wywoływane są przez alergeny, powszechnie występujące w środowisku – nie sposób więc uniknąć ich uciążliwego działania. Są to głównie pyłki traw, krzewów, drzew, kurz, sierść zwierząt, grzyby i roztocza.
Leki na alergię bez recepty – co zapewnia ich skuteczność?
Spośród leków na alergię dużą popularnością cieszą się produkty antyhistaminowe. Apteki oferują mnóstwo specyfików tego rodzaju,.co wcale nie ułatwia wyboru. Jak więc zdecydować, który produkt jest wlaściwy? I czym się kierować przy wyborze? Odpowiedź jest prosta: sięgając po tabletki na alergię bez recepty, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład i szukać w nim substancji o udowodnionej skuteczności w walce z alergiami. Są to między innymi:
- cetryzyna – hamuje działanie histaminy, wywołującej objawy alergii.
- loradryna – zwalcza katar sienny i przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną.
- kromaglikan sodowy – skuteczny przy alergii na sierść zwierzat.
- alantoina – ma działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażniona skórę.
Czy dzieci moga przyjmować leki na alergię bez recepty?
Alergia występuje niezależnie od wieku, a z jej uciążliwymi objawami zmagają się także dzieci. Na rynku dostępne są farmaceutyki przeznaczone dla najmłodszych pacjentów. Jednak przed ozpoczęciem podawania dziecku leku na alergię bez recepty zawsze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Tylko lekarz może jednoznacznie stwierdzić, czy niepokojące objawy mają związek z alergią, czy są skutkiem innej choroby. W tym celu pediatra zaleci wykonanie testów skórnych lub badań serologicznych, które pozwolą postawić trafną diagnozę. Lekarz pomoże również wybrać lek, który będzie skuteczny i bezpieczny dla małego pacjenta.