Bilirubina jest organicznym związkiem chemicznym, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny. Jej nadmiar we krwi może prowadzić do żółtaczki, zwłaszcza u noworodków. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomu bilirubiny, zwłaszcza u dzieci. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące pomiaru bilirubiny w domu oraz bilirubiny u noworodka, w tym jak zrozumieć wyniki i co zrobić w razie podejrzenia problemów.
Pomiar bilirubiny w domu
Pomiar bilirubiny we krwi może być wykonany w warunkach domowych za pomocą urządzenia do samodzielnego badania poziomu bilirubiny we krwi. Wiele takich urządzeń jest dostępnych na rynku, ale przed zakupem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby wybrać najlepsze urządzenie do użytku domowego.
Przed przystąpieniem do pomiaru bilirubiny w domu należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia i zapoznać się z zasadami jego działania. W przypadku niemowląt, pomiar bilirubiny we krwi najlepiej przeprowadzać na stopie lub palcu, przy użyciu lancetów do nakłuwania skóry. Należy pamiętać, że wyniki uzyskane za pomocą urządzenia do samodzielnego badania poziomu bilirubiny we krwi mogą nie być dokładne i jednoznaczne, dlatego zawsze warto skonsultować wyniki z lekarzem.
Bilirubina u noworodka
W pierwszych dniach życia, u noworodków często występuje wzrost poziomu bilirubiny, co jest normalnym procesem fizjologicznym. Jednakże, zbyt wysokie stężenie bilirubiny we krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie mózgu. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomu bilirubiny u noworodka.
W przypadku podejrzenia żółtaczki u noworodka, lekarz może zlecić badanie poziomu bilirubiny we krwi lub przeprowadzić ocenę za pomocą skali oceny żółtaczki u noworodków (więcej szczegółów na temat pomiaru można poznać tutaj). W przypadku, gdy poziom bilirubiny przekracza wartości referencyjne, konieczne może być leczenie, np. przez stosowanie fototerapii.