Każdy czasem zastanawiał się, czy istnieje uniwersalny lek, substancja, która załagodzi najróżniejsze dolegliwości. Bez wątpienia substancją, która może przynieść ulgę w wielu chorobach jest DMSO i warto przyjrzeć się temu organicznemu związkowi bliżej.
Czym jest DMSO?
Jest to organiczny związek, znany jako dimetylosulfotlenek lub sulfotlenek dimetylu. Pochodzi z miazgi drzewnej lub może być wytwarzany syntetycznie. Występuje w postaci klarownego, bezzapachowego płynu, który miesza się łatwo z wodą. Zobacz więcej >>
Jako substancja lecznicza występuje najczęściej w postaci żelu, maści, płynu bądź roztworu przeznaczonego do dożylnego dawkowania.
Jakie działanie wykazuje DMSO?
DMSO jest stosowane głównie w celu zwalczenia jakiejś dolegliwości bądź pomocniczo przy leczeniu różnych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym świetnie sprawdzi się jako maść na trudno gojące się rany.
Ponadto we wszelkich stanach zapalnych, szczególnie stawów, uśmierzy ból i wspomoże organizm w walce z chorobą. Substancja może mieć także spore korzyści dla organizmu podczas chemioterapii, ponieważ wzmacnia cały układ immunologiczny.
DMSO można otrzymać bez recepty lub z receptą, jak to jest w przypadku stosowania tej substancji w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza. Zabieg na tę dolegliwość z użyciem DMSO wykonuje się najczęściej raz na tydzień bądź dwa tygodnie, gdzie cała kuracja trwa od sześciu do ośmiu tygodni.
Skutki uboczne
Jak każda substancja, ta również, może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, ból głowy oraz intensywny zapach utrzymujący się na skórze. Jednak trzeba mieć na uwadze, że każdy lek może przynieść niepożądane efekty i warto zestawić ogrom superlatyw, wynikający ze stosowania DMSO z jego potencjalnymi skutkami ubocznymi.