Sulforafan jest izotiocyjanianem występującym w warzywach krzyżowych, takich jak jarmuż, kalafior i brokuły. Jest on również obecny w mniejszych ilościach w gorczycy, rzepie i kolędzie. To, co czyni sulforafan wyjątkowym, to jego zdolność do neutralizowania szkodliwych substancji chemicznych i ochrony organizmu przed czynnikami rakotwórczymi. Rakotwórcze chemikalia powstają, gdy przetwarzamy toksyny z żywności, takie jak nadmiar czerwonego mięsa, przetworzone mięsa, alkohol i sztuczne słodziki. Na szczęście sulforafan znajdujący się w warzywach krzyżowych pomaga neutralizować te substancje rakotwórcze, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
Korzyści zdrowotne z sulforafanu
Sulforafan jest znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Badania wskazują, że może również chronić przed niektórymi nowotworami, wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą. Może być również korzystny w przypadku zaburzeń neurologicznych, chorób autoimmunologicznych i chorób zwyrodnieniowych stawów.
Antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Pomagają organizmowi utrzymać równowagę między utleniaczami i antyoksydantami, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu. Kiedy organizm nie może produkować wystarczającej ilości antyoksydantów, ważne jest, aby spożywać pokarmy bogate w antyoksydanty.
Podczas gdy antyoksydanty od dawna są okrzyknięte kluczem do dobrego zdrowia, nowsze badania sugerują, że antyoksydanty są pomocne w organizmie tylko wtedy, gdy mogą być wchłonięte i wykorzystane. Na przykład, podczas gdy brokuły są bogate w antyoksydanty, twój organizm nie jest w stanie ich wykorzystać, jeśli nie masz enzymów, które je rozłożą.
Ochrona przed wolnymi rodnikami i szkodliwymi chemikaliami
Stwierdzono, że sulforafan chroni komórki przed uszkodzeniami DNA spowodowanymi przez czynniki rakotwórcze. Podczas gdy warzywa krzyżowe są znane z wysokiej zawartości sulforafanu, zadziwiająco, kiełki brokułów zawierają około 10 razy więcej sulforafanu niż brokuły. Kiedy kiełki brokułów są spożywane, sulforafan powstaje w żołądku. Następnie wędruje do komórek w organizmie, gdzie pomaga rozbijać czynniki rakotwórcze i zapobiega uszkodzeniom DNA. Sulforafan powstający w żołądku stanowi około 50-80% całego sulforafanu, który jest wchłaniany do krwiobiegu, mierzonego w moczu danej osoby. Kiedy spożywany jest z niektórymi suplementami diety, takimi jak Gluathione, N-acetyl cysteina lub kwas alfa-liponowy, sulforafan może pozwolić na wchłonięcie większej jego ilości przez przewód pokarmowy.