O czym pamiętać przy zadrapaniach?

O ile jeszcze metodyka postępowania przy ranach głębokich jest w społeczeństwie dosyć dobrze znana, o tyle większość drobnych zadrapań jest bagatelizowana. Większość osób wychodzi z założenia, że jakoś to będzie, przecież od samego otarcia na skórka jeszcze nikt nie umarł. Częściowo jest to prawdziwe twierdzenie, bo samo otarcie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Jednak przez nie może się w organizmie człowieka rozwinąć poważna infekcja bakteryjna, a to już jest nie lada zagrożenie.

Jak uniknąć infekcji bakteryjnej przy otarciu?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, aby ranę zdezynfekować w odpowiedni sposób, nawet jeżeli jest to tylko zwyczajne otarcie naskórka. Można w tym celu użyć wody utlenionej albo preparatu dezynfekującego dostępnego w punktach aptecznych. W większości przypadków założenie opatrunku jest zbędne, natomiast zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów przyspieszających gojenie.

Tormentalum – maść na bazie cynku

Maść tormentalum to preparat pochodzenia roślinnego. Jego składnikami w dużej mierze jest cynk oraz wyciąg z pięciornika. Substancje te wykazują działanie zapobiegające rozprzestrzenianiu się bakterii. Ponadto, wysuszają i ściągają naskórek, przez co rany goją się nieco szybciej. Maść należy stosować dokładnie tak, jak zaleca lekarz. Jeżeli brak jest zaleceń lekarskich, to wówczas trzeba sięgnąć po ulotkę i z niej dowiedzieć się, jakie są wytyczne do stosowania.