Materac przeciwodleżynowy to sprzęt medyczny przeznaczony dla osób zagrożonych powstaniem odleżyn lub wspomagający leczenie już powstałych. Stosuje się go, gdy pacjent jest unieruchomiony, czyli nie jest w stanie zmieniać swojej pozycji ciała. Osoba opiekująca się chorym nie zawsze jest w stanie profilaktycznie przekładać jego ciało co 2 godziny. Materac zaś pobudza krążenie.
Co to jest właściwie odleżyna?
Odleżyna to rana na skórze, powstająca przez długotrwały ucisk tkanki, doprowadzając do jej niedotlenienia. W zaawansowanym stadium dochodzi do kości, mięśni i ścięgien. Inną przyczyną powstania odleżyn jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta i nieprawidłowa pielęgnacja. Możliwe jest, że rana powstanie w przeciągu kilka godzin. Nie wolno zwlekać z kupnem materaca przeciwodleżynowego, każda chwila jest ważna.
Materac przeciwodleżynowy –profilaktyka i leczenie odleżyn
Najskuteczniejszym sposobem, aby odleżyna niepowstała jest profilaktyka przeciwodleżynowa. Materac spełnia tu kluczową rolę. Dostępne są również maści i żele. Materac przeciwodleżynowy może być potrzebny na kilka tygodni, np. po złamaniach, operacjach. Osoby starsze, sparaliżowane lub przewlekle chore, używać go będą na stałe. Pomimo XXI wieku odleżyny są nadal poważnym problemem pielęgnacyjnym. Producenci doświadczeni wiedzą oferują różne wersje materacy przeciwodleżynowych. Muszą być wykonane z materiałów, które utrzymują temperaturę ciała pacjenta na odpowiednim poziomie. Odprowadzą wilgoć, by nie doprowadzić do dodatkowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Materac pobudza pracę tkanek, redukuje ich ucisk, zapewniając komfort użytkowania. Sprzęt ten stymuluje procesy metaboliczne komórek, przez co ułatwia gojenie się już istniejących ran. Dobiera się pod konkretny przypadek pacjenta