Autoklawy pionowe stanowią niezbędne wyposażenie każdego laboratorium. Są wykorzystywane do skutecznej sterylizacji wybranych materiałów. Wyjaśniamy, czym są te funkcjonalne urządzenia.
Autoklawy pionowe – podstawowe informacje
Autoklawy pionowe to urządzenia przyjmujące formę pojemników z otwieraną horyzontalnie pokrywą. Taki sposób obsługi wpływa na ich funkcjonalność i pozwala na wygodną i bezpieczną sterylizacje różnego rodzaju materiałów. Zdadzą egzamin w laboratoriach oraz państwowych i prywatnych placówkach medycznych. W zależności od potrzeb mogą występować w różnych rozmiarach. Najmniejsze z nich mogą pomieścić 9 litrów materiału, największe mają pojemność przekraczającą 170 litrów. Autoklawy pionowo sprawdzą się podczas sterylizacji płynów, odpadów, narzędzi oraz specjalistycznych instrumentów medycznych i badawczych.
Cechy skutecznych autoklawów pionowych
Wysokiej jakości autoklawy pionowe powinny się cechować solidnym wykonaniem i być wyposażone w nowoczesne rozwiązanie elektroniczne. Są tworzone z wytrzymałej na czynniki zewnętrzne stali nierdzewnej. Tego rodzaju materiał redukuje ryzyko poparzeń podczas wykorzystywania urządzenia. Powinny być sterowany mikroprocesorem umożliwiającym stosowanie różnych programów. Ich wybór jest zależny od charakteru sterylizowanych obiektów. Ponadto muszą być wyposażone w zawór bezpieczeństwa, system blokowania przy wysokim ciśnieniu oraz termostat. Autoklawy zawierają otwory wentylacyjne, które mają odprowadzać nagrzane powietrze.