Jeśli nie wiecie czym jest i na czym dokładnie polega elektroliza wody, zaraz wam udzielimy informacji na ten temat. Opowiemy wam bliżej o tym, na czym polega ten proces, jak prawidłowo go wykonać, co jest konieczne do tego, by elektroliza wody doszła do skutku oraz jakie narzędzia są niezbędne do jej przeprowadzenia.
Co to jest elektroliza wody?
Elektroliza wody, jest stosowanym w laboratoriach badawczych sposobem, który polega na wykorzystaniu procesu powlekania galwanicznego do tego, by uzyskać efekt, w postaci rozbicia cząsteczek wody, na tlen cząsteczkowy i diwodorofosforan. Aby elektroliza wody, mogła dojść do skutku, musi zostać również użyty prąd elektryczny. Powlekanie galwaniczne, polega na tym, że w efekcie redukcji katod jonów metalu prądem elektrycznym, doprowadzamy do wykształcenia się, powłoki elektrolitycznej. Składa się ona zwykle z metali lub ich stopów.
Elektrolizę wody, przeprowadza się przy użyciu ogniwa elektrolitycznego, które składa się z dwóch elektrod. Są one wykonane z obojętnego, na działanie użytego przez nas potencjału elektrycznego, metalu. Metal ogniw elektrolitycznych, najczęściej należy do grupy platynowców. Elektrody, zanurza się w wodzie (tzw. elektrolicie) i następnie podłącza się do przeciwległych do siebie, biegunów źródła prądu stałego.
Pierwsza elektroliza wody
Wyobraźcie sobie państwo, że pierwsza elektroliza wody, została przeprowadzona już w 1800 roku. W kilka tygodni po tym, jak doprowadzono do wynalezienia baterii elektrycznej. Pierwszą elektrolizę wody, przeprowadzili dwaj, brytyjscy chemicy, William Nicholson i Sir Anthony Carlisle.