Alergia – coraz większy problem

Alergia obecnie określana jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Nie da się ukryć – choruje na nią coraz więcej osób. Jak rozpoznać, kiedy alergolog Białystok nfz będzie potrzebny? Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie? Jaka jest droga do alergologa?

Jak prezentują się objawy alergii?

Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć, że uczulonym można być na naprawdę różne rzeczy. Zasadniczo wyróżniamy alergie kontaktowe, wziewne oraz pokarmowe. Pierwsze dają zazwyczaj manifestację skórną np. wysypki w przypadku uczulenia na lateks. Drugi zaś rodzaj alergii najczęściej objawia się przewlekłym wodnistym katarem, zaczerwienieniem spojówek, kaszlem. Trzeci rodzaj alergii może mieć także manifestację skórną albo też dawać różnego rodzaju dolegliwości z układu pokarmowego, takie jak biegunki, bóle brzucha itp.

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów alergii?

Przede wszystkim nie wolno ich ignorować. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia groźnego zespołu anafilaktycznego, jeśli alergia na coś jest wyjątkowo silna. Dlatego zawsze trzeba najpierw wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże ocenić, czy rzeczywiście objawy wskazują na alergię, jeśli tak to o jakim nasileniu i czy jest jakieś większe ryzyko oraz co można tymczasowo zastosować. Następnie wyda skierowanie do alergologa, który już potem dalej zleci odpowiednie badania, zaleci leki i leczenie oraz zaproponuje różne formy terapii.