Staw skokowy pełni jedną z najważniejszych funkcji, jaką jest prawidłowe i sprawne poruszanie się. Odpowiada za ruchy boczne stopy, jej zgięcie oraz prostowanie. Staw skokowy jest bardzo delikatnym i wrażliwym stawem, dlatego warto o niego dbać. Nieleczone urazy, przeciążenia lub kontuzje mogą powodować w dłużej perspektywie zwyrodnienia i być przyczyną poważnych dolegliwości bólowych. W tym celu wykorzystuje się bardzo często usztywniacz kostki, który przyspiesza powrót do pełnej sprawności.
Czym jest stabilizator stawu skokowego?
Opaska na kostkę ma na celu zapewnienie jej stabilizacji poprzez częściowe unieruchomienie chorego stawu. Wzmacnia ona stopę oraz chroni ją przed nadmiernym przeciążeniem. Bardzo często korzysta się z niej także w celach profilaktycznych. Główną zaletą stabilizatora na kostkę jest mniejsza waga w stosunku do gipsu przy jednoczesnym spełnianiu podobnych funkcji. Stabilizator na kostkę pozwala powrócić do pełnej sprawności, nie odciąża maksymalnie kończyny dolnej, dzięki czemu jest ona poddawana stałej rehabilitacji. Wyróżnia się 3 podstawowe typy stabilizatorów:
- siatkowe (które dodatkowo zapewniają najlepszy dopływ powietrza)
- neoprenowe (wyposażone w niewielkie otwory odpowiedzialne za wentylację stopy)
- bezszwowe, które przyjmują formę opaski.
Usztywniacz kostki powoduje wytwarzanie ciepła podczas noszenia, które przyspiesza regenerację tkanek poprzez zwiększoną cyrkulację krwi. Materiał, z którego są wykonane, nie powoduje podrażnień oraz reakcji alergicznych, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny.
Kiedy powinno się stosować stabilizator na kostkę?
Stabilizator stawu skokowego stosuje się przede wszystkim podczas urazów. Jest idealnym rozwiązaniem podczas różnego rodzaju zwichnięć, skręceń oraz złamań. Orteza na kostkę jest polecana także w przypadku, gdy nie doszło do urazu, ale staw jest mocno eksploatowany oraz obciążany np. podczas uprawiania sportu, wykonywania prac, które wiążą się ze znacznym obciążeniem kostki. Powinny korzystać z niego także osoby wykazujące skłonności do urazów, starsze, ze znaczną nadwagą oraz problemami reumatycznymi.