Hashimoto a niedoczynność tarczycy – jakie różnice?

Hashimoto https://www.aptekagalen.pl/blog/choroba-hashimoto jest jedną z chorób, która prowadzi do uszkodzenia tarczycy, co automatycznie skutkuje niedoczynnością tego ważnego gruczołu. Jeżeli chodzi o niedoczynność tarczycy, to jest to z kolei choroba wynikająca przede wszystkim z niedoboru hormonu tarczycy. Według najnowszych statystyk choroba ta dotyczy około 1-6 % społeczeństwa.

Niedoczynność tarczycy – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach można wyróżnić dwie główne postacie niedoczynności tarczycy. Przy tarczycy subklinicznej nie pojawiają się charakterystyczne objawy niedoczynności. Przy tarczycy jawnej pojawia się senność, znaczy przyrost masy ciała, uczucie zimna i pogorszenia sprawności intelektualnej. W niektórych przypadkach pojawić może się również spowolnienie metabolizmu i zaburzenia płodności. Przy obu postaciach niedoczynności tarczycy występuje podwyższony poziom TSH oraz obniżony poziom fT4. Warto wspomnieć również o tym, że główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto.

Jakie są najczęstsze objawy choroby Hashimoto?

Objawy choroby mogą mieć tak naprawdę bardzo różnorodny charakter. Większość objaw zależy nie tylko od przyczyny schorzenia, ale również od stopnia rozwoju choroby i czasu jej trwania. Głównymi objawami jest wypadanie włosów, zaparcia, suchość skóry, senność i zmęczenie. Przy chorobie tej bardzo często pojawia się depresja. Rozpoznanie choroby możliwe jest jedynie przez badania laboratoryjne.