Orteza na bark, zwana również stabilizatorem barku jest sprzętem ortopedycznym służącym całkowitemu lub częściowemu unieruchomieniu stawu barkowego po zabiegach, urazach czy kontuzjach. Jego zadanie polega na ustabilizowaniu chorego miejsca oraz odciążeniu okolicznych tkanek, tak by kończyna znajdowała się w prawidłowej pozycji, co pomaga w ograniczeniu dolegliwości bólowych.
Czym charakteryzuje się orteza na bark?
Orteza na bark jest dużo lżejsza od gipsu, więc osoba ją nosząca nie ma problemów z poruszaniem się czy wykonywaniem innych czynności. Rolę elementu usztywniającego pełnią w niej poduszki powietrze otoczone przyjemną dla skóry tkaniną. Dla zwiększenia komfortu użytkowania, do produkcji ortez wykorzystuje się materiały, które nie blokują cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie ważne w czasie upałów. Są one dostępne w wielu rozmiarach, by każdy pacjent mógł bez problemu dobrać odpowiedni model. Tego wyboru należy dokonać na podstawie pomiaru odwodu klatki piersiowej. Warto również wiedzieć, że stabilizatory na bark dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: sztywne, półsztywne i elastyczne. Przykładowe ortezy możesz znaleźć na – https://megamedic.pl/pl/c/Ortezy-barku/298.
W jakich sytuacjach zakłada się ortezę na bark?
Staw barkowy to część ciała wykazująca się dużą elastycznością i ruchomością, gdyż w jego obrębie znajduje się stosunkowo mało struktur kostnych. Z tego powodu jest on bardziej podatny na różne kontuzje i urazy. Zalicza się do nich m.in.:
- złamania, zwichnięcia, wybicia, a także stłuczenia, naderwania mięśni lub więzadeł barku,
- chorobę zwyrodnieniową,
- stany zapalne i bólowe w obrębie stawu,
- przeciążenia mięśni i więzadeł,
- bezwładność kończyny górnej,
- wychylenia stawu i nadwyrężenia barku spowodowane wyczynowym uprawianiem sportu.
W tych przypadkach orteza na bark skutecznie wspomoże proces rekonwalescencji. Stosuje się ją również do unieruchomienia stawu po przebyciu operacji np. artroskopii czy rekonstrukcji torebkowo-obrąbkowej.