Fitoterapia – pomoc w leczeniu nadciśnienia

Zioła na obniżenie ciśnienia wspomagają terapię klasyczną, ale powinny pełnić rolę jedynie pomocniczą. Fitoterapię nadciśnienia należy rozpocząć jak najwcześniej, przed wystąpieniem fazy ostrej. Szczególnie pomocne są surowce głogu i jemioły.

Nadciśnienie tętnicze a farmakognozja


Fitoterapia umożliwia zmniejszenie dawki leków wdrożonych w celu leczenia nadciśnienia. Zioła na nadciśnienie pozwalają na wydłużenie i podtrzymanie działania terapeutycznego substancji leczniczych, które często powodują skutki uboczne, tak dokuczliwe w schorzeniach przewlekłych.

Surowce ziołowe stosowane w leczeniu nadciśnienia wykazują działanie rozkurczowe, moczopędne, hamujące przewodzenie nerwowe i uspokajające. W stosowaniu farmakognozji w leczeniu nadciśnienia bardzo ważne jest sprawdzanie interakcji pomiędzy lekami a substancjami aktywnymi zawartymi w ziołach.

Zioła obniżające ciśnienie


W terapii nadciśnienia szczególnie ważne są preparaty zawierające głóg i jemiołę.

Głóg
Głóg jest to ciernisty krzew lub niewielkich rozmiarów drzewo, spotykane na terenie Europy, Azji i w północnej części Afryki. Kwiatostany i owoce głogu zawierają m.in.: flawonoidy, fenolokwasy, kumaryny i fitosterole.

Flawonoidy wykazują działanie rozkurczowe wobec mięśni gładkich naczyń krwionośnych, powodując obniżenie ciśnienia krwi. Rozkurczając naczynia wieńcowe, zwiększają dopływ tlenu do mięśnia sercowego.

Ekstrakty z głogu skutecznie obniżają ciśnienie krwi i regulują pracę serca. Witeksyna, glikozyd zawarty w kwiatach głogu, znacząco poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i wykazuje niewielką toksyczność. Preparaty z głogu są szeroko stosowane przez lekarzy.

Jemioła
Ziele jemioły, wiecznie zielonego, półpasożytniczego krzewu, rosnącego na konarach wielu gatunków drzew na terenie Eurazji, w strefie klimatu umiarkowanego, od zawsze stosowane było w leczeniu nadciśnienia. Surowiec zawiera m.in.: lektyny, wiskotoksynę, wiskumamid, flawonoidy. Ekstrakty z jemioły, z uwagi na zawartość lektyn, hamują rozwój części nowotworów.

Wyciągi na bazie alkoholu i wody rozszerzają światło naczyń krwionośnych, wpływając depresyjnie na serce, skutkiem czego jest obniżenie ciśnienia krwi. Preparaty z jemioły zalecane są w leczeniu nadciśnienia, szczególnie u osób starszych. Wskazaniem jest także nadciśnienie stresowe, nerkowe oraz zaburzenia krążenia mózgowego.

Inne zioła na ciśnienie


Choć jemioła i głóg są bardzo ważne, to nie należy zapominać o innych preparatach i surowcach szeroko stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Z ziół na ciśnienie warto sięgnąć po m.in.: ziele serdecznika, ziarno owsa, korzeń kozłka, owoc dzikiej róży, owoc aminka egipskiego i czosnek. Ostrożność, z uwagi na skutki uboczne, należy zachować stosując kłącze ciemiężycy i korzeń rauwolfii.