Właściwości lecznicze perzu

Perz właściwy przez wiele osób uważany jest po prostu za zwykły chwast, który trzeba tępić. Jeśli tylko bliżej przyjrzeć się jego działaniu, może się okazać, że jest to niezwykle cenna roślina. Powszechnie jest ona bowiem wykorzystywana w ziołolecznictwie i stosowana jest na wiele przypadłości i chorób. Jakie są konkretnie właściwości lecznice perzu, a także, na jakie choroby można go stosować?

Czym jest perz?

Perz właściwy to roślina, którą można spotkać powszechnie w całej Polsce. Najczęściej uważana jest za chwast, choć posiada dość ciekawe właściwości lecznicze. Najczęściej rośnie po prostu na polach, lecz spotkać się z nią można także na innych terenach, takich jak łąki czy też obrzeza lasów.

Najcenniejszym z medycznego punktu widzenia fragmentem ten rośliny, są jej kłącza. Kłącze perzu wykorzystywane jest do leczenia różnego rodzaju chorób i przypadłości. Stosowane ono w postaci suszu, a także gotowych do łykania tabletek.

Jakie są właściwości lecznicze perzu?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć tego, czy warto stosować perz, czy też nie, przede wszystkim powinien się dowiedzieć o jego właściwościach leczniczych i o tym, jaki jest jego konkretnie skład. Jakie zatem właściwości ma perz i co się w nim kryje? Jak się okazuje, ta niepozorna roślina kryje w sobie naprawdę spore pokłady różnego rodzaju pro zdrowotnych składników. W pierwszej kolejności trzeba tu wymienić oczywiście duże ilości witaminy C, kwasów organicznych, czy też flawonoidów. Oprócz tego perz posiada w sobie liczne związki białkowe, a także węglowodany cechujące się wysoką wchłanialnością.

Jakie działanie ma perz? Charakteryzuje się on silnym działaniem moczopędnym, przeciwzapalnym oraz przyśpieszającym metabolizm. Jest to więc idealny środek używany np. podczas odchudzania, ponieważ nie tylko przyśpiesza metabolizm, lecz również znacznie poprawia odtruwanie organizmu, co powoduje, że usuwane są z niego liczne zanieczyszczenia i toksyny. Oprócz tego roślina ta ma działanie odkrztuśne, oraz redukujące objawy pochodzące z reumatyzmu.