Zioła na serce pomagają je wzmocnić

Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Niestety wiele czynników może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu. Ziołolecznictwo w wielu przypadkach jest skuteczną metodą w walce o zdrowe serce.

Które zioła na problemy z sercem?

ziola na serce

Pomimo ciągłego rozwoju medycyny leczenie chorób serca wciąż stanowi ogromne wyzwanie. Terapia ziołowa to jedna z najskuteczniejszych naturalnych metod wspomagania leczenia chorób układu krążenia. Należy jednak pamiętać, aby skonsultować się z kardiologiem zanim zaczniemy przyjmować jakiekolwiek zioła na serce, gdyż istnieje możliwość skutków ubocznych w reakcji z normalnymi lekami.

Najbardziej znanym ziołem nasercowym jest prawdopodobnie głóg. Zawiera flawonoidy, które mają znaczący wpływ na układ krążenia. Działają one przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i antyarytmiczne. Zapobiegają także powstaniu nowotworów. Należy pamiętać o tym, że głogu nie powinny stosować kobiety w ciąży i dzieci.

Innym popularnym ziołem stosowanym przy problemach z sercem jest serdecznik pospolity. Zmniejsza wahania ciśnienia krwi oraz reguluje prace serca. Stosuje się go również przy leczeniu nerwicy, bezsenności i zaburzeniach układu pokarmowego. Serdecznik pospolity poleca się osobom starczym, ponieważ jest delikatny i zazwyczaj nie wchodzi w reakcje z innymi lekami.

Kolejnym ziołem mającym dobroczynny wpływa na prace serca jest konwalia majowa. Glikozydy zawarte w tej roślinie zwiększają siłę skurczu serca zwiększając tym samym jego wydajność.

Zachowaj zdrowy rozsądek

Nie można zapominać o tym, że choć zioła na serce uważane są za nieszkodliwe, to nie wszyscy powinni je stosować. Cierpiąc na choroby układu krążenia nie można stosować ziół na serce bez konsultacji z lekarzem, gdyż niektóre z nich mogą spowodować niebezpieczne zwolnienie akcji serca. Niektórych z nich powinno się łączyć z lekami na ciśnienie czy też moczopędnymi.