Stoły wagowe w laboratoriach i przemyśle

Stół wagowy jest niezbędnym narzędziem w każdym laboratorium lub środowisku przemysłowym. Służy on do dokładnego pomiaru masy próbki lub produktu i może być wykorzystywane do różnych zastosowań, od badań naukowych po kontrolę jakości w przemyśle. Stoły wagowe występują w różnych formach, takich jak wagi analityczne, wagi laboratoryjne i wagi precyzyjne. Różna jest też — w zależności od potrzeb i dokładnego zastosowania — ich konstrukcja.

Głównym elementem takich stołów, który pozwala na stosowanie w laboratoriach i w kontroli jakości w przemyśle, są podkłady antywibracyjne. Podkłady takie są niezbędnym elementem każdego stołu wagowego. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości drgań przenoszonych z powierzchni stołu na samą wagę. Pomaga to zapewnić dokładne odczyty i zapobiega uszkodzeniu delikatnych elementów. Płyty antywibracyjne zapewniają również dodatkową stabilność i ochronę wagi, co czyni je niezbędnym elementem każdej konfiguracji stołu wagowego. Płyta robocza stołu wagowego jest najczęściej z laminatu.

Same stoły mogą występować w różnych wariantach, zależnie od warunków, w jakich będą pracować. Istnieją stoły z wagą w laminowaną w podstawę, gdzie otoczona jest ona przez odpowiednie elastomery, które zapewniają tłumienie mogących wystąpić drgań. Wyróżnić możemy też konstrukcje, gdzie instrument pomiarowy, jakim jest waga, zamocowany jest bezpośrednio w stabilnym stelażu. Stelaż taki jest z kolei wyposażony w system samopoziomujący, co zapewnia wymaganą dokładność pomiaru.