Sprzęt laboratoryjny – co to cieplarka laboratoryjna?

W laboratorium wszelkie urządzenia i narzędzia posiadają ogromną rolę. Mogą one wspomagać wzbogacanie wiedzy, a ich ciągłe korzystanie powoduje rozwinięcie się naszych umiejętności manualnych. W laboratoriach można znaleźć sprzęty bardzo małe i nieco większe, tańsze i droższe, ale zdecydowanie jakość tych urządzeń jest niepodważalna. Każde laboratorium powinno posiadać chociaż jedną cieplarkę laboratoryjną, ale czemu? 

Cieplarka laboratoryjna – czy jest pomocna? 

Urządzenie to, jak sama nazwa wskazuje, jest idealnym miejscem szczelnego utrzymania ciepła. Posiada odpowiednią skalę temperatur, dlatego też nazywana jest inkubatorem cieplnym. Cała maszyna posiada system grzałek, który na każdym stopniu szufladki takiej cieplarki ogrzewa zawartość jednocześnie tą samą temperaturą. Cieplarka utrzymuje jednakową wilgotność i temperaturę, która osiąga nawet 100o, może również działać kilka dni z rzędu. Wykorzystuje się ją do osuszenia próbek, np. gleby, a także, by stworzyć odpowiednie warunki dla żywych organizmów. Można przetrzymywać w niej fiolki z organicznymi substancjami, a także szalki z nasionami. Cały ten proces ma na celu utworzenie środowiska z ciepłą temperaturą, które w pełni będzie odpowiadać związkom znajdującym się w środku urządzenia. Więcej na temat cieplarki laboratoryjnej najdziesz na: https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/cieplarki-laboratoryjne/

Gdzie wykorzystuję się cieplarkę laboratoryjną

cieplarka laboratoryjna

Dzięki niej wszelkie doświadczenia, eksperymenty czy przechowywanie danych produktów staje się prostsze i efektywniejsze. Ustalając samemu temperaturę, możemy łatwo manipulować stworzoną homeostazą, jak i środowiskiem zewnętrznym. Czasem cieplarka służy również do osuszania naczyń laboratoryjnych, w tym zlewek, probówek i cylindrów. Warto pamiętać, że powinna być regularnie czyszczona, a jeżeli doprowadzimy do rozlania jakiejkolwiek substancji, najlepiej by nie przywarła ona całkowicie do struktury wewnętrznej cieplarki.