Angina bakteryjna

Choroba ta występuje tak często jak jej odmiana wirusowa, jednak w tym przypadku potrzebny jest antybiotyk, aby w pełni można było ją wyleczyć.

Co wywołuje bakteryjne zapalenie migdałków i gardła


Prawie 95% wszystkich przypadków tej choroby jest wywołane przez paciorkowce. Zarazić można się w ten sam sposób co wirusowym zapaleniem gardła, czyli poprzez drogę kropelkową. Angina bakteryjna inaczej ropna występuje często jako powikłanie po niedoleczonej infekcji wirusowej. Rozpoznanie choroby po samych objawach czasem sprawia kłopot lekarzom, dlatego w niektórych przypadkach wykonuje się wymaz oraz mikrobiologiczne badanie.

Objawy ropnej anginy


Bakteryjne zapalenie gardła rozwija się bardzo szybko. Ból gardła podczas choroby jest bardzo silny i utrudnia przełykanie. Choroba przebiega wraz z wysoką gorączką oraz powiększonymi węzłami chłonnymi i białym nalotem na migdałkach. Niektóre osoby doświadczają dodatkowo bólu mięśni, brzucha a nawet wymiotów. Zastosowanie antybiotyku pozwala na zmniejszenie objawów chorobowych w szybszym tempie oraz pozwala na całkowite wyleczenie.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła


Bakteryjne zapalenie gardła wymaga kuracji antybiotykiem, ponieważ mogą wystąpić groźne dla życia powikłania takie jak: sepsa lub zapalenie nerek. Należy wiedzieć również o tym, aby w żadnym wypadku nie przerywać antybiotykoterapii oraz, by samemu nie zmniejszać jego dawki. Oprócz antybiotyków możemy wspomóc się domowymi sposobami walki z tą chorobą np. poprzez picie syropu z cebuli. Zobacz: https://www.aptekagalen.pl/blog/angina