Co warto wiedzieć o nebulizatorze?

Nebulizator jest urządzeniem medycznym, które jest bardzo cenione w przypadku astmy oraz wielu chorób układu oddechowego ze względu na możliwość szybkiego podawania leków do płuc. Zamienia on płynny lek w mgiełkę, która jest wdychana przez ustnik lub maskę znajdującą się na twarzy.

Nebulizator dla dorosłych – jakie są jego rodzaje?

Nebulizator dla dorosłych wykazuje skuteczne i bezpośrednie działanie, które pozwala wspomóc chorego w przypadku takich chorób jak m.in.:

  • astma,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • zwłóknienie płuc,
  • mukowiscydoza,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Warto wiedzieć o tym, że to urządzenie posiada również aż trzy rodzaje, a są to:

  • pneumatyczny – do działania wykorzystuje kompresor, który wytwarza sprężone powietrze, a ono przepływa przez roztwór i rozpyla go na kropelki.
  • ultradźwiękowy – wyróżnia się przede wszystkim cichą pracą oraz niewielkim rozmiarem, lecz minusem jest fakt, że w przeciwieństwie do pneumatycznych nie można zastosować wszystkich rodzajów leków.
  • membranowy (siateczkowy) – jest lekki i cichy, a także nadaje się głównie dla dzieci. Należy mieć na uwadze, że okresowo konieczne jest wymienianie membrany.

Dodatkowe informacje na temat nebulizatora dla dorosłych można przeczytać na – https://megamedic.pl/inhalator-dla-doroslych.

nebulizator dla dorosłych

Jak prawidłowo korzystać z nebulizatora?

Podstawową kwestią podczas korzystania z nebulizatora jest przeczytanie instrukcji obsługi, która podpowie najwięcej w kwestii używania danego modelu. Mimo to najpierw należy pamiętać o odpowiedniej higienie – umyciu rąk, a następnie przygotowaniu urządzenia do działania.

Po zakończeniu nebulizacji konieczne jest przemycie nebulizatora (oraz ustnika i przewodu), aby wszystko, co mogło dostać się do pojemnika, nie przedostało się następnym razem do płuc. Bardzo ważne jest również przemycie twarzy oraz umycie zębów, aby usunąć wszelkie pozostałości leku, które mogłyby sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz wywołać podrażnienia.