Inhalator i jego działanie

W leczeniu dolegliwości układu oddechowego inhalacje są znane oraz wykorzystywane od tysięcy lat. W ostatnich czasach ta forma terapii zdecydowanie się natomiast rozwinęła, również dzięki pojawieniu się na rynku rozmaitego typu inhalatorów. Ważną funkcją inhalatora jest wytwarzanie sprayu, więc gazu z zawieszonymi w nim częściami ciał stałych (proszek) czy mieszance (płyn, mieszanka), zawierającymi środek. Wdychając go pacjent wprowadza środek (przeciwzapalny, rozszerzający oskrzela czy rozpuszczające wydzielinę w drogach oddechowych) dokładnie do miejsca, w jakim toczy się mechanizm patologiczny.

Inhalatory – co należy o nich wiedzieć?

Inhalacja jest zabiegiem polegającym na wdychaniu roztworu środków czy sprayów umożliwiających oddychanie oraz wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie oraz rozkurczowo na oskrzela, natomiast również zapewniających stosowanie pewnych antybiotyków. Leczenie wziewne wykonywane jest za pomocą inhalatora, więc narzędzia zamieniającego płynny środek do postaci pary hydrologicznej czy małego aerozolu, jaki jest wdychany oraz absorbowany w drogach oddechowych. Od tego jak małe są części leku zależy to, gdzie dojdą. Pojęcie inhalator odnosi się do narzędzia służącego do rozpraszania treści w powietrzu czy odmiennym gazie.

Nebulizator a inhalator

inhalator

Inhalator oraz nebulizator to dwa różnorodne narzędzia medyczne. Nebulizator jest typem inhalatora – przetwarza środek z płynnej postaci na „mgłę”. Składa się z: głowicy pryskającej, dozownika (stosunkowo od rodzaju: maski, ustnika czy końcówki na nos), węża rozprowadzającego powietrze i sprężarki. Nebulizator mieści się w znaczeniu pojęcia inhalatora, lecz nie odwrotnie. Wynika to z faktu, iż nie każdy inhalator posiada funkcję nebulizacji. Na rynku dostępne są narzędzia, takie jak inhalatory proszkowe i inhalatory ciśnieniowe, jakie nie są nebulizatorami oraz potrzebują skoordynowania wdechu z aplikacją dawką środka.