Instrukcja korzystania z detektora tętna płodu

Detektor tętna płodu jest mobilnym urządzeniem elektronicznym podobnym do kardiografu najlepiej jest wykonywać leżąc na plecach lub w pozycji półsiedzącej. Jak używać? Na początek na detektor tętna płodu nakładana jest wystarczająca ilość żelu ultradźwiękowego.

Aby wykryć bicie serca płodu na początkowym etapie, sondę detektora tętna płodu należy przymocować do linii środkowej brzucha powyżej linii łonowej. Następnie powoli zmieniaj kąt sondy bez poruszania samą sondą, szukając częstości akcji serca płodu.

Warto zauważyć, że we wczesnych stadiach ciąży serce płodu jest bardzo małe, więc wiązka sondy może z łatwością przechodzić obok i przegapić dźwięki. W takim przypadku zaleca się zakup urządzenia do badania tętna płodu o częstotliwości ultradźwięków 2,0 MHz.

Detektor tętna płodu, jak używać ?

detektor tętna płodu
  1. Otwórz opakowanie z urządzeniem do badania płodu i sprawdź, czy w zestawie znajdują się wszystkie akcesoria: urządzenie do badania płodu , bateria, żel do USG, kabel do komputera, słuchawki, torba do przenoszenia, zasilacz i instrukcja. 
  2. Włóż akumulator lub baterie do komory zasilania. 
  3. W razie potrzeby podłącz głowicę i włącz detektor płodu. Pojawienie się ikony na wyświetlaczu będzie oznaczać rozpoczęcie pracy.
  4. Głośność głośnika można sprawdzić, lekko dotykając palcem czujnik czujnika ultradźwiękowego. W razie potrzeby dostosuj głośność. 
  5. Przed rozpoczęciem procesu obficie nasmaruj czujnik żelem. W takim przypadku konieczne jest zapobieganie tłumieniu sygnału.
  6. Jeśli dziecko jest zwrócone w prawo, czujnik należy umieścić w okolicy serca.
  7. Czujnik musi znajdować się w okolicy pleców dziecka, w przeciwnym razie dane pomiarowe będą niedokładne lub sygnał zostanie utracony.
  8. W przypadkach, gdy dziecko znajduje się w nietypowej pozycji, umieść czujnik na brzuchu przy pępku i wykonuj okrężne ruchy, aż usłyszysz bicie serca płodu.
  9. Kiedy usłyszysz bicie serca płodu, znajdź miejsce o najlepszej słyszalności i umieść tam czujnik. 
  10. Załóż słuchawki. Jeśli sygnał jest słaby, zmień położenie czujnika lub wyreguluj głośność. 

Obecnie detektor tętna płodu jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych sposobów, który pozwala uzyskać niezbędne informacje o nienarodzonym dziecku. Ten sprzęt diagnostyczny jest używany od ponad 25 lat, więc światowe badania i testy prowadzone przez różnych producentów, agencje rządowe i instytuty badawcze nie wykazały żadnych niepożądanych skutków ubocznych.