Pulsoksymetr – czy warto go mieć w swoim domu?

Pulsoksymetr to urządzenie, które zyskało ogromną popularność w czasie pandemii. Umożliwia pomiar saturacji krwi, dlatego jest szczególnie przydatny w walce z koronawirusem oraz u osób cierpiących na choroby układu krążenia i układu oddechowego. Wykorzystywany jest również przez sportowców. Jak działa pulsoksymetr oraz kiedy jest przydatny? Przeczytasz w naszym artykule. 

W jaki sposób działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetry są elektronicznymi urządzeniami, które pomagają mierzyć saturację krwi, poprzez pomiar pochłaniania promieniowania przez stale pulsującą krew w tętnicach. W ten sposób mierzony jest stopień nasycenia hemoglobiny tlenem oraz tętno. Saturacja powinna mieścić się w granicach 95% do 99%. Oczywiście saturacja może być inna w pomieszczeniu, a jeszcze inna na świeżym powietrzu. Kiedy spada poniżej 90%, świadczy to o niedotlenieniu organizmu, kiedy taka saturacja utrzymuje się długo stanowi zagrożenie dla zdrowia. Konieczne jest wtedy podanie tlenu. 

Kiedy należy mieć pulsoksymetr napalcowy w swoim domu?

pulsoksymetr

Pulsoksymetry są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami w szpitalach, karetkach i przychodniach, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na posiadanie ich w swoim domu. Można je kupić stacjonarnie, lub przez internet, np. na tej stronie. Pulsoksymetr powinny mieć w swoim domu osoby chorujące na różnorodne choroby płuc jak gruźlica, osoby z przewlekłą niewydolnością oddechową, mukowiscydozą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

W czasie pandemii koronawirusa również warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr medyczny, a szczególnie osoby narażone na ciężki przebieg choroby. Dzięki temu urządzeniu można monitorować swój organizm i ewentualny przebieg choroby. Jako że COVID -2 powoduje objawy podobne do zapalenia płuc, warto stale sprawdzać wynik saturacji krwi, a w sytuacji problemów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.