Nietrzymanie moczu – to zdarza się również panom

Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się u osób w każdym wieku, choć znacznie częściej zdarza się w jesieni życia. Dotyka i kobiet, i mężczyzn, ale w przypadku panów leczenie bywa trudniejsze – rzadziej zgłaszają się do lekarza i podejmują terapię.

Objawy, których nie można lekceważyć

lekarz nefrolog dla dzieci białystok

Rozpoznanie nietrzymania moczu nie powinno być trudne, ale część panów bagatelizuje objawy, zrzucając je na stres, chwilowe trudności lub nawet przeziębienie. Alarmujące są kłopoty z rozpoczęciem opróżniania pęcherza lub nagłe przerwy podczas tej czynności. Mogą zdarzać się również epizody oddawania moczu całkowicie przypadkowo poza toaletą, zarówno przy wysiłku, jak i w dowolnej sytuacji. Czasami obecne jest pieczenie lub uczucie, że trzeba udać się do ubikacji mimo niedawnego jej opuszczenia.

Trzeba działać – kiedy i jak?

Po zauważeniu objawów niezbędna będzie wizyta u lekarza. Przeważnie pierwszym wyborem jest dobry urolog, aczkolwiek dla postawienia prawidłowej diagnozy może być konieczny również nefrolog Białystok. Chodzi o to, że zestaw symptomów związany z nietrzymaniem moczu może wynikać zarówno z pewnych dysfunkcji i nieprawidłowości działania stercza i narządów płciowych, ale również chorób nerek. Dopiero po wykonaniu kompleksowych badań układu wydalniczego ustala się właściwą terapię. Leczenie nietrzymania moczu ma szerokie spektrum, począwszy od stosowania łagodnych mieszanek ziołowych, a skończywszy m.in. na elektroterapii.