Temblak — co warto wiedzieć?

Temblak to przedmiot służący do unieruchomienia kończyny górnej, która uległa zwichnięciu, złamaniu, czy też porażeniu. W przypadku różnego rodzaju złamań temblaki mają specjalne wkładki, które dodatkowo usztywniają daną kończynę. 

Jak wybrać temblak na rękę?

Niektóre temblaki (https://megamedic.pl/temblaki) zakłada się na bark, a inne mają specjalne szelki na obojczyk. W sklepach można dostać również specjalny temblak dla dziecka, który wyróżnia mniejszy rozmiar oraz nieco inny kształt i proporcje. Podczas wybierania odpowiedniego temblaka należy wziąć pod uwagę w szczególności jego przeznaczenie. Jeżeli temblak ma odpowiednio podtrzymać rękę i będzie jedynym stabilizatorem to warto postawić na model dobrej jakości i o odpowiedniej sztywności. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku osób, które są po udarze, czy też leczeniu operacyjnym. W przypadku temblaków, które mają stanowić podparcie dla opatrunku gipsowego, można natomiast zastosować tańszy model, który będzie stanowił rozwiązanie ekonomiczne, a zarazem skuteczne. 

Temblak z chusty — jak zrobić i jak prawidłowo nosić?

temblak

Zdarza się, że temblak jest potrzebny tylko chwilowo ze względu na fakt, iż kontuzja nie jest rozległa i jej leczenie nie będzie trwało długo. Wówczas dobrym pomysłem jest zrobienie temblaka samodzielnie, co nie będzie generowało żadnych kosztów — warto wiedzieć, iż ceny temblaków w sklepach są różne, zawsze to jednak wydatek, który można pominąć, decydując się na stworzenie stabilizatora samodzielnie. Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie temblaka jest zastosowanie kawałka chusty. Często temblaki dla dzieci wykonuje się właśnie z chusty — dzieci bardzo je lubią ze względu na wyjątkowe wzory oraz ładne obrazki, które znajdują się na chustach. Tego rodzaju stabilizatory domowej roboty nie tylko dobrze zabezpieczają rękę, ale także dodają charakteru.