W czym może pomóc opaska na nadgarstek?

Upadek podczas uprawiania sportu, niefortunny rzut piłką podczas zabawy z dziećmi czy podniesienie czegoś ciężkiego. Takie, jak i inne sytuacje mogą narazić na kontuzję w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego, a także na mocny, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu ból. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest zastosowanie dobrego stabilizatora na nadgarstek. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt i czy warto w niego inwestować?

Stabilizator na nadgarstek — co to jest?

Orteza nadgarstka, jak sama nazwa wskazuje, służy do usztywnienia i stabilizacji kontuzjowanego stawu nadgarstkowego. Dzięki temu, jeśli zastosowana jest oczywiście odpowiednia opaska, zmniejszy się ryzyko odnowienia kontuzji. Ponadto ból, zostanie zredukowany, a proces rekonwalescencji przyśpieszony.

Kiedy zastosować takie usztywnienie?

Usztywniacze na nadgarstki najlepiej stosować w przypadku takich schorzeń lub sytuacji jak:

  • uraz mechaniczny w obrębie stawu promieniowo- nadgarstkowego
  • kontuzji bądź urazu kciuka
  • zapalenia ścięgien
  • rekonwalescencji po operacji nadgarstka
  • ból stawu nadgarstkowego

Jaki stabilizator wybrać? 

Co oczywiste, wybór stabilizatorów na nadgarstki na rynku jest niebotycznie duży. Dlatego, żeby można było łatwiej odnaleźć się w tym gąszczu możliwości, należy je sklasyfikować.

orteza nadgarstka
  • Opaski elastyczne — są to stabilizatory przeznaczone głównie do leczenia lekkich urazów, a także do usztywnienia nadwyrężonego stawu, podczas na przykład uprawiania sportu. Są zapinane na rzepy.
  • Opaski magnetyczne — jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one innym zapięciem — magnetycznym. Jest ono trwalsze od swojego odpowiednika, czyli rzep. Działają jak opaski elastyczne. 
  • Ortezy — są to sztywniejsze stabilizatory, używane zazwyczaj do leczenia ciężkich kontuzji, jak złamania czy skręcenia.

Dlatego, ze względu na szerokie zastosowanie w leczeniu urazów ortopedycznych nadgarstka, warto zainteresować się zainwestowaniem swoich środków finansowych w zakup takiego sprzętu.