Upadek podczas uprawiania sportu, niefortunny rzut piłką podczas zabawy z dziećmi czy podniesienie czegoś ciężkiego. Takie, jak i inne sytuacje mogą narazić na kontuzję w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego, a także na mocny, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu ból. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest zastosowanie dobrego stabilizatora na nadgarstek. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt i czy warto w niego inwestować?
Stabilizator na nadgarstek — co to jest?
Orteza nadgarstka, jak sama nazwa wskazuje, służy do usztywnienia i stabilizacji kontuzjowanego stawu nadgarstkowego. Dzięki temu, jeśli zastosowana jest oczywiście odpowiednia opaska, zmniejszy się ryzyko odnowienia kontuzji. Ponadto ból, zostanie zredukowany, a proces rekonwalescencji przyśpieszony.
Kiedy zastosować takie usztywnienie?
Usztywniacze na nadgarstki najlepiej stosować w przypadku takich schorzeń lub sytuacji jak:
- uraz mechaniczny w obrębie stawu promieniowo- nadgarstkowego
- kontuzji bądź urazu kciuka
- zapalenia ścięgien
- rekonwalescencji po operacji nadgarstka
- ból stawu nadgarstkowego
Jaki stabilizator wybrać?
Co oczywiste, wybór stabilizatorów na nadgarstki na rynku jest niebotycznie duży. Dlatego, żeby można było łatwiej odnaleźć się w tym gąszczu możliwości, należy je sklasyfikować.
- Opaski elastyczne — są to stabilizatory przeznaczone głównie do leczenia lekkich urazów, a także do usztywnienia nadwyrężonego stawu, podczas na przykład uprawiania sportu. Są zapinane na rzepy.
- Opaski magnetyczne — jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one innym zapięciem — magnetycznym. Jest ono trwalsze od swojego odpowiednika, czyli rzep. Działają jak opaski elastyczne.
- Ortezy — są to sztywniejsze stabilizatory, używane zazwyczaj do leczenia ciężkich kontuzji, jak złamania czy skręcenia.
Dlatego, ze względu na szerokie zastosowanie w leczeniu urazów ortopedycznych nadgarstka, warto zainteresować się zainwestowaniem swoich środków finansowych w zakup takiego sprzętu.