Ciśnieniomierz nadgarstkowy – dokładność, nowe technologie, codzienne użytkowanie

Ciśnieniomierz naramienny, jak sama nazwa wskazuje, to tonometr noszony na ramieniu, który mierzy ciśnienie poprzez odczyt fali tętna z tętnic na ramieniu. Urządzenia te zostały zaprojektowane w celu uproszczenia kontroli ciśnienia krwi — tak, aby jego pomiar był jak najprostszy, najlepiej za pomocą jednego przycisku, oraz aby można było mierzyć ciśnienie w podróży, bez konieczności szukania stołu i krzesła, zdejmowania odzieży wierzchniej itp. 

Dobry ciśnieniomierz naramienny (taki jak na tej stronie) daje jedynie w sporadycznych przypadkach niedokładne odczyty, gdy jest używany przez najstarsze osoby. Problem polegał na tym, że u starszych osób z nadciśnieniem ściany naczyń krwionośnych stają się zbyt sztywne i amplituda fali tętna dociera do urządzenia z zakłóceniami, a ówczesna elektronika nie była jeszcze wystarczająco czuła, aby odfiltrować zakłócenia podczas pomiaru i niewłaściwego użytkowania.

Dokładność tonometrów do pomiaru

ciśnieniomierz naramienny

Aby uzyskać wiarygodny odczyt ciśnieniomierza na ramieniu, eksperci (ponownie, specjaliści z NISSEI!) wymyślili dwa pomysłowe rozwiązania. Pierwszym z nich jest wykonanie podwójnego czujnika pulsu, który posiada ciśnieniomierz z pulsoksymetrem. Skoro na ramieniu są dwie tętnice, to powinny być też dwa czujniki, co jest prostym i genialnym rozwiązaniem. Pierwszym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch czujników na ramieniu, tak aby dwie tętnice stykały się ze sobą, co jest proste i pomysłowe. Drugim pomysłowym rozwiązaniem jest mankiet, który ma specjalny kształt zapewniający przyleganie czujników do tętnic. Dzięki temu tonometry na ramieniu odczytują puls jeszcze dokładniej niż tonometry naramienne, ponieważ fala tętna nie musi przechodzić przez rurkę od mankietu do tonometru. Miało to bardzo dobry wpływ na dokładność sfigmomanometrów (aparat do pośredniego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi) na ramieniu.