Jaki wpływ na zdrowie mają terpeny?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o terpenach. Są to organiczne związki, które znaleźć można w konopiach. To terpeny są odpowiedzialne za zapach konopi i za smak. Uwaga naukowców wciąż jest zwrócona w stronę terpenów, a wszystko to dlatego, że mają one również ogromne właściwości terapeutyczne.

Znaleźć je można w wielu roślinach

Terpeny nie tylko obecne są w konopiach, występują w przyrodzie bardzo często i są składnikiem ponad 20 tysięcy roślin. Występują w roślinach, ponieważ strzegą je przed grzybami, bakteriami i szkodnikami. Właściwości terpenów są ogromne dlatego wykorzystuje się je w kosmetologii, w przemyśle spożywczym i farmakologicznym.

Najwięcej w konopiach

Najwięcej związków znajduje się w konopiach. Ich budowa bardzo przypomina budowę kannabinoidów. Naukowcy odkryli blisko sto odmian terpenów w konopiach. Wśród nich wymienić można:

  • mircen,
  • pinen,
  • limonen,
  • linalol,
  • eukaliptol,
  • kariofilen.

Budowa terpenów

Sama budowa terpenów nie jest już żadną tajemnicą. Są to pięcioatomowe i zarazem węglowodorowe lotne związki organiczne. Zawierają izopren, najmniejsze z tych związków powstają w wyniku biosyntezy ich dwóch cząsteczek. Ich charakterystyką jest bardzo silny i mocny zapach. Dlatego najczęściej spotykane są w roślinach o mocnym i aromatycznym zapachu. Dlatego też występują w konopiach, cynamonie, imbirze oraz w olejkach eterycznych. Jeśli chodzi o konopie, to właśnie przez terpeny tak silnie pachną ich kwiaty.