Miłorząb japoński, zwany także dwuklapowym, jest rośliną wyjątkowo odporną na zanieczyszczenia środowiska oraz pasożyty charakterystyczne dla drzew. Może urosnąć do 30 metrów, więc zalicza się do dużych gatunków drzew. Szerokie zastosowanie znalazł w medycynie naturalnej. Dlaczego?
Miłorząb dwuklapowy – działanie prozdrowotne
Badania wykazują, że miłorząb dwuklapowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne (czyli w szerszym rozumieniu – przeciwnowotworowe). Ponadto ma dobroczynny wpływ na układ krążeniowy człowieka, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega odkładaniu się cholesterolu wewnątrz naczyń krwionośnych. Z tego powodu miłorząb japoński zyskał uznanie specjalistów od ziołolecznictwa na całym świecie. W sklepach zielarskich – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych – można znaleźć mnóstwo preparatów na bazie miłorzębu. W większości mają one formę suszu służącego do przygotowaniu naparu, jednak w sprzedaży można znaleźć też suplementy w formie sproszkowanej (są to tabletki o stopniowym uwalnianiu).
Przeciwwskazania do stosowania miłorzębu dwuklapowego
Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw miłorzębu japońskiego. Przeciwwskazaniami do zastosowania preparatów na jego bazie są:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- epilepsja,
- schorzenia wymagające przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,
- niska krzepliwość krwi.
Gdzie można kupić preparaty ziołowe?
Preparaty ziołowe, również te z miłorzębu japońskiego, można kupić w sklepie zielarskim. Dobrze jednak najpierw sprawdzić daną placówkę; przede wszystkim to, czy jej właściciel i osoby w niej pracujące posiadają odpowiednie kwalifikacje do handlu ziołami i doradztwa w zakresie ich stosowania. Sprzedawca, który nie zna się na naturalnych ziołach, może nie wiedzieć o przeciwwskazaniach do ich użycia – w ten sposób osoba, która chce kupić miłorząb japoński dla poprawy stanu swojego zdrowia, może sobie poważnie zaszkodzić. Warto również poczytać poradniki zielarskie; jest to doskonałe kompendium wiedzy dla każdego zielarza.