Maść na opryszczkę – najważniejsze informacje

Najczęstszymi objawami opryszczki są małe pęcherze, które pękają, pozostawiając czerwone, otwarte rany. Możesz dostać pęcherze opryszczki na penisie, pochwie, odbycie, gardle, na górze ud i pośladków lub wokół ust. Wiele osób z opryszczką ust, ale również narządów płciowych nie ma żadnych objawów lub może mieć objawy po raz pierwszy miesiące lub nawet lata po zakażeniu. Dla większości ludzi pęcherze ustępują w ciągu jednego do dwóch tygodni. Chociaż epidemie ustępują same, wirus pozostaje w organizmie. Oznacza to, że ludzie zwykle ponownie dostają pęcherze, co nazywa się nawracającym wybuchem epidemii. Epidemie zwykle stają się krótsze i mniej dotkliwe w miarę upływu czasu.

Maść na opryszczkę – najistotniejsze dane

Krem należy nakładać cienko na dotknięty obszar kilka razy dziennie, w odstępach około czterech godzin, przez pięć do dziesięciu dni, aż objawy ustąpią. Umyć ręce przed i po nałożeniu kremu. Krem jest najbardziej skuteczny, jeśli rozpoczniesz leczenie, gdy tylko zaczną pojawiać się pierwsze oznaki infekcji, chociaż leczenie można również rozpocząć po pojawieniu się pęcherzy. Nie nakładaj kremu do ust, pochwy lub oczu, ponieważ może on działać drażniąco na te obszary. Unikaj niepotrzebnego dotykania ran rękami lub ręcznikami, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Opryszczka ma tendencję do pojawiania się na obszarach ciała znanych jako błony śluzowe. Obejmuje to wszystkie wilgotne miejsca wystawione na działanie otwartego powietrza. Jeśli twoja epidemia jest daleko od twoich ust, może to nie być opryszczka. Najlepszym rozwiązaniem jest ocena przez lekarza, aby się upewnić. Za pierwszym razem, gdy dostajesz opryszczki , objawy często obejmują więcej niż tylko opryszczkę. Mogą również wystąpić objawy przeziębienia, w tym gorączka, zmęczenie, obolałe mięśnie i ból gardła. 

Podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz opryszczkę w czasie ciąży, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza epidemia. Istnieje ryzyko, że Twoje dziecko może rozwinąć opryszczkę noworodków, która może być bardzo niebezpieczna, a nawet śmiertelna dla dziecka. Jeśli masz opryszczkę, Twój lekarz będzie mógł przepisać leczenie przeciwwirusowe, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i pomóc w zdrowej ciąży.